Αρχική Ειδήσεις Αθλητικά Μπάσκετ: Νίκη για το παιδικό του Π.Α.Σ. Ναυπάκτου

Μπάσκετ: Νίκη για το παιδικό του Π.Α.Σ. Ναυπάκτου

από Lepanto RTV

Παρά τις απουσίες στο Αγρίνιο

Παρά τις πολλές απουσίες το παιδικό του Π.Α.Σ. Ναυπάκτου πήρε τη νίκη στο Αγρίνιο με αντίπαλο τον Πήγασο Αγρινίου.

Η ομάδα του Π.Α.Σ. ξεκίνησε τον αγώνα νωθρά λόγω της πίεσης της ομάδας του Αγρινίου με αποτέλεσμα στα πρώτα λεπτά να βρίσκεται πίσω στο σκορ 9-1. Τα παιδιά του Π.Α.Σ. βρήκαν λύσεις  στη συνέχεια του 10λεπτου και έσπασαν την πίεση του αντιπάλου με γρήγορο ρυθμό και εύκολα καλάθια τελειώνοντας το 1ο 10λεπτο μπροστά στο σκορ με 14-19. Στο 2ο 10λεπτο τα πολλά λάθη της ομάδας του Π.Α.Σ. έδωσε δικαίωμα στην αντίπαλη ομάδα να μειώσει στο ημίχρονο στους 2 πόντους 25-27. Στο 3ο 10λεπτο η ομάδα του Αγρινίου εγκλώβισε την ομάδα του Π.Α.Σ. με την κλειστή άμυνα ζώνης με αποτέλεσμα το 10λεπτο να τελειώσει ισόπαλο 37-37. Στο τελευταίο 10λεπτο τα παιδιά του Π.Α.Σ. έπαιξαν καλή άμυνα και παρά την προσπάθεια της ομάδας του Αγρινίου να γυρίσει το ματς, λόγω των πολλών λαθών του Π.Α.Σ., κατάφεραν και πήραν καθαρή νίκη με τελικό σκορ 42-50. Σημαντικό για την ομάδα της Ναυπάκτου ότι είχε στην σύνθεσή της 5 παιδιά από το μίνι (2003) πέντε παιδιά του 2002 και μόλις δύο παιδιά γεννημένα το 2001, δείγμα της καλής δουλειάς που γίνεται στα τμήματα υποδομής και της εμπιστοσύνης που δείχνουν όλοι οι προπονητές του συλλόγου σε αυτά.