Δύο πολύτιμους βαθμούς πήρε ο ΠΑΣ Ναυπάκτου με το νικηφόρο 53-45 κόντρα στον Ίφιτο Πύργου στο κλειστό «Γ. Βασιλακόπουλος» στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Α2 ΕΣΚΑΗ. Οι παίκτες του Γιώργου Σταθάτου μετά το στραβοπάτημα της περασμένης αγωνιστικής, επέβαλαν από την αρχή το ρυθμό τους και παρά τη φιλότιμη προσπάθεια των γηπεδούχων, πήραν το ροζ φύλλο αγώνα και εκμεταλλευόμενοι την ήττα του Πυρσού ανέβηκαν πάλι στην 3η θέση της βαθμολογίας. Στα αρνητικά του παιχνιδιού ο τραυματισμός του Φρέγκου στον αστράγαλο στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου που ήρθε να προστεθεί στις υπάρχουσες απουσίες παικτών και να δυσκολέψει το rotation της ομάδας. Πρώτος σκόρερ για την ομάδα της Ναυπάκτου ο Πολύχρονος με 24 πόντους και τον ακολούθησε ο Ασημακόπουλος που σημείωσε 10. Από την ομάδα του Πύργου πρώτοι σκόρερ οι Παπαδόπουλος και Παρασκευόπουλος που σημείωσαν από 14 και 12 πόντους αντίστοιχα.
Την αναγκαιότητα για διαφάνεια και λογοδοσία της Περιφερειακής Αρχής τόνισε ο επικεφαλής της παράταξης «Μαζί Αλλάζουμε - Δυτική Ελλάδα», Κώστας Καρπέτας, κατά την τοποθέτησή του στο περιφερειακό συμβούλιο της Πέμπτης 25ης Ιουλίου 2024
Την πλήρη εικόνα των δαπανών της ΠΔΕ, με τη μέθοδο των αναθέσεων, αποσαφήνισε στο Περιφερειακό Συμβούλιο που πραγματοποιήθηκε χθες Πέμπτη 25 Ιουλίου, ο Περιφερειάρχης,Νεκτάριος Φαρμάκης.