Αρχική Ειδήσεις Αθλητικά Ο Προμηθέας πήρε το μεγάλο ντέρμπι με τον Απόλλωνα

Ο Προμηθέας πήρε το μεγάλο ντέρμπι με τον Απόλλωνα

από Αλέξανδρος Κογκόλης

Διαφήμιση για το Πατρινό μπάσκετ

Ο Προμηθέας αναδείχθηκε νικητής στο ντέρμπι της Πάτρας, απέναντι στον φιλοξενούμενο Απόλλωνα, και με το τελικό 65-58 πανηγύρισε την έβδομη νίκη του στη φετινή Α1 Ανδρών, στο πλαίσιο της εμβόλιμης 18ης αγωνιστικής. Στον αντίποδα, ο Απόλλων μετρά πλέον ρεκόρ 5-13 και συνεχίζει να... ιδρώνει κοντά στην επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Προμηθέα να ξεφεύγει με 9-3 και 14-6 λίγο αργότερα, σε ένα παιχνίδι με πολύ χαμηλό τέμπο, με τους γηπεδούχους τελικά να κλείνουν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 17-12.

Στην δεύτερη περίοδο ο Προμηθέας κατάφερε σταδιακά να ανοίξει τον ρυθμό του ματς, κάτι που τον βοήθησε να ξεφύγει με 27-14 χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 10-2.

Ακολούθως δε, κατάφερε να συντηρεί μία διαφορά στις παρυφές των 10 πόντων, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια προηγούμενος με 34-26, με τον Φαγέ να έχει ήδη 12 πόντους.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν μάλιστα εξίσου επιθετικά στην τρίτη περίοδο, ξεφύγοντας με 40-26 και 44-31. Ο Απόλλωνας όμως αντέδρασε, μειώνοντας αρχίκα σε 44-35, ενώ όταν ο Προμηθέας ξέφυγε ξανά με 50-37 δεν φάνηκε να επηρεάζεται, παρά χάρη σε ένα σερί 6-0 μείωσε σε 50-43 στο φινάλε της τρίτης περιόδου.

Ο Προμηθέας θέλησε στην τέταρτη περίοδο να “καθαρίσει¨το παιχνίδι, ξεφεύγοντας εκ νέου με 56-43 και 59-47. Ο Απόλλων όμως δεν τα παράτησε και με αντεπίθεση διαρκείας μείωσε σε 61-57 χάρη σε ένα ξέσπασμα του Στιβ Μπαρτ. Δεν έμελλε όμως να πλησιάσει περισσότερο στο σκορ, με τον Προμηθέα να πανηγυρίζει μία σημαντική νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 17-12, 34-26, 50-43, 65-58

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Αγγέλου): Παπαντωνίου 1, Γκίκας 12 (4), Φαγιέ 16 (2 τρ., 11 ρ.), Σαρικόπουλος 2, Μουρ 4, Μπλάσινγκεϊμ 5 (6 ασ.), Πέττας, Γκράβας, Τόντιτς 15 (2), Τζόουνς 9

ΑΠΟΛΛΩΝ (Σκουρτόπουλος): Χίκι 7 (1), Βεργίνης 3 (1), Κουζέλογλου 3 (1), Καλινόσκι 2, Ρέινς 4, Στόκτον 8, Μπαρτ 17 (1), Διαμαντάκος 2, Σλαφτσάκης 8 (12 ρ.), Μπάβσιτς 4