Ξεκινούν οι εργασίες του 1ου Ευρωπαϊκού Κέντρου Αναφοράς για την Ευζωία των Υδρόβιων Ζώων με έδρα το Ηράκλειο
από ΜΑΝΤΩ ΚΑΠΕΝΤΖΩΝΗ
Ειδική εκδήλωση παρουσία της Ευρωπαίας Επιτρόπου για την Υγεία και Ασφάλεια των Τροφίμων Στέλλας Κυριακίδου και του ΥπΑΑΤ Λευτέρη Αυγενάκη
Με την παρουσία της Ευρωπαίας Επιτρόπου για την Υγεία και την Ασφάλεια των Τροφίμων, Στέλλας Κυριακίδου και του Υπουργού Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων, Λευτέρη Αυγενάκη, ξεκινούν αύριο, Παρασκευή, στο Ηράκλειο, οι εργασίες του Ενωσιακού Κέντρου Αναφοράς για την Ευζωία των Υδρόβιων Ζώων, του πρώτου εξειδικευμένου Κέντρου, στο πλαίσιο της ΕΕ.
Το Κέντρο Αναφοράς, το οποίο είναι ένα από τα τέσσερα που θα υπάρχουν στην Ευρώπη και το πρώτο εξειδικευμένο για θέματα υδρόβιων ζώων, θα λειτουργεί με τη μορφή της κοινοπραξίας, υπό το Πανεπιστήμιο Κρήτης, και με την συμμετοχή του Κέντρου Βιολογίας της Ακαδημίας Επιστημών της Τσεχίας και του Πανεπιστημίου της Βαρκελώνης.
Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί, αύριο Παρασκευή, στις 09:30, στο Aquila Atlantis (αίθουσα ΜΙΝΩΣ) στο Ηράκλειο.
Χαιρετισμό θα απευθύνουν ο πρύτανης του Πανεπιστημίου Κρήτης, Γεώργιος Κοντάκης, ο Περιφερειάρχης Κρήτης, Σταύρος Αρναουτάκης, ενώ ο αντιπρύτανης Έρευνας και Ανάπτυξης, Μιχαήλ Παυλίδης θα παρουσιάσει το Κέντρο Animal Welfare. Θα ακολουθήσουν ομιλίες της Επιτρόπου, Στέλλας Κυριακίδου και του ΥπΑΑΤ, Λευτέρη Αυγενάκη.
Την αναγκαιότητα για διαφάνεια και λογοδοσία της Περιφερειακής Αρχής τόνισε ο επικεφαλής της παράταξης «Μαζί Αλλάζουμε - Δυτική Ελλάδα», Κώστας Καρπέτας, κατά την τοποθέτησή του στο περιφερειακό συμβούλιο της Πέμπτης 25ης Ιουλίου 2024
Την πλήρη εικόνα των δαπανών της ΠΔΕ, με τη μέθοδο των αναθέσεων, αποσαφήνισε στο Περιφερειακό Συμβούλιο που πραγματοποιήθηκε χθες Πέμπτη 25 Ιουλίου, ο Περιφερειάρχης,Νεκτάριος Φαρμάκης.