ΣΟΚ! Σκοτώθηκε σε τροχαίο ο 25χρονος Σωτήρης Βλαστός!
από Lepanto RTV
Θρήνος στην Δυτική Ελλάδα
Σαν κεραυνός εν αιθρία έπεσε στην μικρή κοινωνία των Λεχαινών η είδηση του τραγικού χαμού του 25χρονου Σωτήρη Βλαστού. Το μοιραίο συνέβη το βράδυ της Πέμπτης όταν ο άτυχος νέος επέστρεφε στο σπίτι του από το ξενοδοχείο που εργάζονταν ως μάγειρας για σεζόν στην Κω. Ο άτυχος νεαρός ενεπλάκη σε θανατηφόρο τροχαίο γύρω στα μεσάνυχτα στον δρόμο Ψαλίδι-Κως, περίπου στο ύψος του ξενοδοχείου Κοντινένταλ, λίγο πριν την Μαρίνα. Πιο συγκεκριμένα, το ΙΧ που οδηγούσε ο 25χρονος εξετράπη της πορείας του, κάτω από αδιευκρίνιστες συνθήκες και προσέκρουσε σε δέντρο, με αποτέλεσμα να τραυματιστεί σοβαρά και να οδηγηθεί στο νοσοκομείο, όπου άμεσα διαπιστώθηκε ο θάνατός του.
Την αναγκαιότητα για διαφάνεια και λογοδοσία της Περιφερειακής Αρχής τόνισε ο επικεφαλής της παράταξης «Μαζί Αλλάζουμε - Δυτική Ελλάδα», Κώστας Καρπέτας, κατά την τοποθέτησή του στο περιφερειακό συμβούλιο της Πέμπτης 25ης Ιουλίου 2024
Την πλήρη εικόνα των δαπανών της ΠΔΕ, με τη μέθοδο των αναθέσεων, αποσαφήνισε στο Περιφερειακό Συμβούλιο που πραγματοποιήθηκε χθες Πέμπτη 25 Ιουλίου, ο Περιφερειάρχης,Νεκτάριος Φαρμάκης.