Εντός Ιανουαρίου σε Πάτρα και Αίγιο ο υπουργός υποδομών Χρ.Σπίρτζης
από Lepanto RTV
Αχαΐα
Εντός του Ιανουαρίου προγραμματίζεται η περιοδεία του υπουργού υποδομών Χρήστου Σπίρτζη στην Αχαία και πιθανότατα μέχρι τις 25 του μήνα.
Μετά την πρόσφατη ματαιωθείσα διήμερη επίσκεψή του, κυβερνητικοί βουλευτές ενημέρωσαν αυτοδιοικητικούς ότι θα παραστεί σε σύσκεψη κομματικών στελεχών του ΣΥΡΙΖΑ στην Πάτρα,θα επισκεφθεί το νέο λιμάνι της πόλης,ενώ θα έχει συνάντηση με τον δήμαρχο Κ.Πελετίδη και πιθανά τον περιφερειάρχη Απ.Κατσιφάρα, με κυρίαρχα θέματα, την υπογειοποίηση της νέας γραμμής του τρένου, την κατασκευή της Πατρών-Πύργου και την εκκρεμή νότια χάραξη.
Αργότερα, ο κ.Σπίρτζης θα μεταβεί στο Αίγιο για να συναντήσει τον δήμαρχο Θ.Παναγόπουλο για την αντιπλημμυρική θωράκιση της περιοχής από τα εκτελούμενα μεγάλα έργα υποδομής, τα οποία και θα επισκεφθεί σε συγκεκριμένα εργοτάξια της "Ολυμπίας" και της ΕΡΓΟΣΕ.
Την αναγκαιότητα για διαφάνεια και λογοδοσία της Περιφερειακής Αρχής τόνισε ο επικεφαλής της παράταξης «Μαζί Αλλάζουμε - Δυτική Ελλάδα», Κώστας Καρπέτας, κατά την τοποθέτησή του στο περιφερειακό συμβούλιο της Πέμπτης 25ης Ιουλίου 2024
Την πλήρη εικόνα των δαπανών της ΠΔΕ, με τη μέθοδο των αναθέσεων, αποσαφήνισε στο Περιφερειακό Συμβούλιο που πραγματοποιήθηκε χθες Πέμπτη 25 Ιουλίου, ο Περιφερειάρχης,Νεκτάριος Φαρμάκης.