Πάτρα:Δέσμευση Αχτσιόγλου για επαναφορά εργασιακών συλλογικών συμβάσεων-Σύσκεψη φορέων
από Lepanto RTV
Αχαΐα
Σε σύσκεψη που έγινε στο Εργατοϋπαλληλικό Κέντρο της Πάτρας, παρέστη η υπουργός Εργασίας Εφη Αχτσιόγλου, παρόντων των διοικήσεων των ΕΚΠ και του Αιγίου, καθώς και σωματείων της Αχαΐας.
Στη συζήτηση κυριάρχησε το ζήτημα των συλλογικών συμβάσεων εργασίας που έχουν καταργηθεί στο πλαίσιο των μνημονίω,με την ίδια να επιμένει στη δέσμευση της κυβέρνησης για επαναφορά τους, αλλά και σε θετικές αλλαγές σε άλλα εργασιακά και συνδικαλιστικά ζητήματα που άπτονται των θεσμών.
Σύμφωνα με πληροφορίες, στην κλειστή σύσκεψη η κα Αχτσιόγλου, ενημέρωσε τους συνδικαλιστές για την εν εξελίξει διαπραγμάτευση με τους θεσμούς και υποσχέθηκε ότι θα έχει ανοικτή γραμμή με το κίνημά τους , προκειμένου να ενημερώνει για κάθε σοβαρό ζήτημα που μπαίνει από τους θεσμούς.
Άλλα θέματα που απασχόλησαν την κοινή σύσκεψη, ήταν η αλλαγή του συνδικαλιστικού νόμου που έχουν θέσει ως προαπαιτούμενο οι θεσμοί, αλλά και ζητήματα με τοπικό ενδιαφέρον όπως τα εργατικά ατυχήματα και η ασφάλεια σε εργοτάξια της περιοχής.
Στη σύσκεψη συμμετείχαν και οι βουλευτές του ΣΥΡΙΖΑ Αχαΐας, Κώστας Σπαρτινός και Ανδρέας Ριζούλης.
Την αναγκαιότητα για διαφάνεια και λογοδοσία της Περιφερειακής Αρχής τόνισε ο επικεφαλής της παράταξης «Μαζί Αλλάζουμε - Δυτική Ελλάδα», Κώστας Καρπέτας, κατά την τοποθέτησή του στο περιφερειακό συμβούλιο της Πέμπτης 25ης Ιουλίου 2024
Την πλήρη εικόνα των δαπανών της ΠΔΕ, με τη μέθοδο των αναθέσεων, αποσαφήνισε στο Περιφερειακό Συμβούλιο που πραγματοποιήθηκε χθες Πέμπτη 25 Ιουλίου, ο Περιφερειάρχης,Νεκτάριος Φαρμάκης.