ΚΑΛΕΣΜΑ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΔΗΜΟΤΕΣ ΤΟΥ ΓΙΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΟΒΑΘΜΙΣΗ ΠΡΩΤΟΔΙΚΕΙΟ
από ΜΑΝΤΩ ΚΑΠΕΝΤΖΩΝΗ
Το Μεσολόγγι απαιτεί, δεν επαιτεί
Η διαφαινόμενη υποβάθμιση του ιστορικού Πρωτοδικείου της Ιεράς Πόλεως του Μεσολογγίου συνιστά ακόμη ένα ανοσιούργημα της Πολιτείας σε βάρος του τόπου μας.
Ως εκ τούτου, είμαστε υποχρεωμένοι να πράξουμε τα αυτονόητα. Όλα όσα μας επιτάσσει το δίκαιο του αιτήματός μας αλλά και όσα εκπορεύονται από την ανυπέρβλητη ιστορική μας παρακαταθήκη.
Καλώ όλους τους φορείς και τους δημότες σε μαζική αντίδραση. Άμεσα οφείλουμε να προβούμε σε όλες τις ενδεδειγμένες κινητοποιήσεις, ώστε όλοι εκείνοι που τυγχάνουν επιλήσμονες και ανιστόρητοι να συνειδητοποιήσουν την κατάφωρη αδικία σε βάρος μας και να μην τύχει υλοποίησης το προτεινόμενο σχέδιο.
Το Μεσολόγγι δεν είναι επαίτης. Απαιτεί όμως τον δικαιολογημένο σεβασμό, ως ελάχιστη ανταπόδοση της καθοριστικής συμβολής του στην εθνική παλιγγενεσία.
Σε αυτό το μονοπάτι είμαστε αποφασισμένοι να βαδίσουμε μέχρι την τελική μας δικαίωση έχοντας ως συνοδοιπόρους μας την αδούλωτη αντίσταση μας και την ακατάβλητη πίστη μας για την ευόδωση του αγώνα μας.
Την αναγκαιότητα για διαφάνεια και λογοδοσία της Περιφερειακής Αρχής τόνισε ο επικεφαλής της παράταξης «Μαζί Αλλάζουμε - Δυτική Ελλάδα», Κώστας Καρπέτας, κατά την τοποθέτησή του στο περιφερειακό συμβούλιο της Πέμπτης 25ης Ιουλίου 2024
Την πλήρη εικόνα των δαπανών της ΠΔΕ, με τη μέθοδο των αναθέσεων, αποσαφήνισε στο Περιφερειακό Συμβούλιο που πραγματοποιήθηκε χθες Πέμπτη 25 Ιουλίου, ο Περιφερειάρχης,Νεκτάριος Φαρμάκης.