Λόγω προσωπικών διαφορών δύο άνδρες, ένας 59χρονος και ένας 43χρονος διαπληκτίστηκαν στις 21:30 χθες βράδυ σε κεντρική οδό του Αγρινίου, έξω από κατάστημα. Ο πρώτος μάλιστα επιχείρησε να τραυματίσει τον έτερο με ένα μαχαίρι μήκους 29 εκατοστών.
Στο σημείο επικράτησε πανικός και άμεσα κατέφθασαν ισχυρές αστυνομικές δυνάμεις. Αστυνομικοί της ομάδας ΔΙ.ΑΣ. συνέλαβαν το δράστη ενώ κατέσχεσαν το μαχαίρι.
Σε βάρος του σχηματίστηκε δικογραφία για παράβαση του νόμου περί όπλων και απόπειρα πρόκλησης επικίνδυνης σωματικής βλάβης και θα οδηγηθεί αύριο στον Εισαγγελέα Αγρινίου για να απολογηθεί.
Την αναγκαιότητα για διαφάνεια και λογοδοσία της Περιφερειακής Αρχής τόνισε ο επικεφαλής της παράταξης «Μαζί Αλλάζουμε - Δυτική Ελλάδα», Κώστας Καρπέτας, κατά την τοποθέτησή του στο περιφερειακό συμβούλιο της Πέμπτης 25ης Ιουλίου 2024
Την πλήρη εικόνα των δαπανών της ΠΔΕ, με τη μέθοδο των αναθέσεων, αποσαφήνισε στο Περιφερειακό Συμβούλιο που πραγματοποιήθηκε χθες Πέμπτη 25 Ιουλίου, ο Περιφερειάρχης,Νεκτάριος Φαρμάκης.