Εξαιρετική συνεργασία Ένωσης Ξενοδόχων και Δημάρχου Ξηρομέρου Γιάννη Τριανταφυλλάκη
από ΜΑΝΤΩ ΚΑΠΕΝΤΖΩΝΗ
Το πλαίσιο της εξαιρετικής συνεργασίας που υπάρχει μεταξύ της Ένωσης Ξενοδόχων Αιτωλοακαρνανίας και του Δήμου Ξηρομέρου επαναβεβαιώθηκε κατά τη (Παρασκευή 15/3/2024) , συνάντηση εργασίας του προέδρου της Ένωσης κ. Βασίλη Τσάρκου με τον δήμαρχο
Ξηρομέρου κ. Γιάννη Τριανταφυλλάκη στο δημαρχείο , στον Αστακό.
Κομβικά θέματα στην ατζέντα οι κοινές δράσεις για τη
διεκδίκηση ολοκλήρωσης βασικών,αναγκαίων υποδομών στην περιοχή καθώς και
η συνεργασία, εξωστρέφεια και ανάδειξη των μεγάλων
φυσικών συγκριτικών πλεονεκτημάτων του Δήμου Ξηρομέρου κυρίως σε θέματα
τουρισμού και πολιτισμού.
Την αναγκαιότητα για διαφάνεια και λογοδοσία της Περιφερειακής Αρχής τόνισε ο επικεφαλής της παράταξης «Μαζί Αλλάζουμε - Δυτική Ελλάδα», Κώστας Καρπέτας, κατά την τοποθέτησή του στο περιφερειακό συμβούλιο της Πέμπτης 25ης Ιουλίου 2024
Την πλήρη εικόνα των δαπανών της ΠΔΕ, με τη μέθοδο των αναθέσεων, αποσαφήνισε στο Περιφερειακό Συμβούλιο που πραγματοποιήθηκε χθες Πέμπτη 25 Ιουλίου, ο Περιφερειάρχης,Νεκτάριος Φαρμάκης.