Τα αλιεύματα της Αιτωλ/νίας μπαίνουν δυναμικά στον παγκόσμιο γαστρονομικό χάρτη
Η ολοκλήρωση της καμπάνιας westerngreeceseafood ανέδειξε τη σημασία που έχουν για τη Δυτική Ελλάδα οι ιχθυοκαλλιέργειες, αλλά και τη διεθνή δυναμική που μπορούν να αναπτύξουν οι διατροφικοί θησαυροί των θαλασσών και λιμνοθαλασσών μας.
Σε μικρό σχετικά χρονικό διάστημα, τα εξαιρετικά αλιεύματα της Αιτωλοακαρνανίας αναδείχθηκαν σε πληθώρα διατροφικών εκθέσεων στην Ευρώπη, την Ασία και τις ΗΠΑ, δημιουργήθηκαν εκδηλώσεις για περισσότερους από 125 ξένους επαγγελματίες και η συνολική online διαφήμιση είχε απήχηση (reach) μεγαλύτερων των 7.500.000 στις αγορές-στόχους.
Τα αλιεύματα μπαίνουν δυναμικά στον παγκόσμιο γαστρονομικό χάρτη και εμείς στην Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας, με περηφάνια πρωταγωνιστούμε σε συμπράξεις με φορείς και επιχειρήσεις για την προβολή του διατροφικού μας πλούτου σε όλη τη γη!
Την αναγκαιότητα για διαφάνεια και λογοδοσία της Περιφερειακής Αρχής τόνισε ο επικεφαλής της παράταξης «Μαζί Αλλάζουμε - Δυτική Ελλάδα», Κώστας Καρπέτας, κατά την τοποθέτησή του στο περιφερειακό συμβούλιο της Πέμπτης 25ης Ιουλίου 2024
Την πλήρη εικόνα των δαπανών της ΠΔΕ, με τη μέθοδο των αναθέσεων, αποσαφήνισε στο Περιφερειακό Συμβούλιο που πραγματοποιήθηκε χθες Πέμπτη 25 Ιουλίου, ο Περιφερειάρχης,Νεκτάριος Φαρμάκης.