Βύρωνος ή Ν. Τεμπονέρα; Το σήριαλ για την ονομασία των δρόμων της Πάτρας στο δημοτικό συμβούλιο
από Lepanto RTV
Αιτήσεις επί αιτήσεων για την ονομασία από συμπολίτες
Μένετε στην οδό Βύρωνος ή Νίκου Τεμπονέρα; Το ερώτημα ποιες από τις δυο ονομασίες θα έχει η οδός κάτω από τα Ψηλαλώνια της Πάτρας και το ποιες ταμπέλες θα παραμείνουν στους τοίχους απάντησε η επιτροπή ονοματοθεσίας του Δήμου Πατρέων. Η υπόθεση της ονομασίας του δρόμου απασχολεί εδώ και πολλά χρόνια την εκάστοτε δημοτική αρχή της Πάτρας. Το 2013 συμπολίτισσα είχε υποβάλλει αίτημα να αντικατασταθούν οι πινακίδες στην οδό Βύρωνος από τα Ψηλαλώνια μέχρι την Ελευθερίου Βενιζέλου και να τοποθετηθούν νέες που να αναφέρουν την επωνυμία του δρόμου ως Νίκου Τεμπονέρα.
Τον Φεβρουάριο του 2016 όμως άλλος συμπολίτης υπέβαλε νέα αίτηση ζητώντας την επαναφορά του ονόματος Βύρωνος.
Οι δυο αιτήσεις διαβιβάστηκαν στο τμήμα συγκοινωνιακού και κυκλοφοριακού σχεδιασμού η οποία αποφάσισε τελικά να απορρίψει το αίτημα της συμπολίτισσας για την τοποθέτηση πινακίδων με το όνομα του Νίκου Τεμπονέρα με το αιτιολογικό ότι η οδος Βύρωνος ουδέποτε μετονομάστηκε.
Το θέμα θα συζητηθεί και στη σημερινή συνεδρίαση του δημοτικού συμβουλίου της Πάτρας.
Την αναγκαιότητα για διαφάνεια και λογοδοσία της Περιφερειακής Αρχής τόνισε ο επικεφαλής της παράταξης «Μαζί Αλλάζουμε - Δυτική Ελλάδα», Κώστας Καρπέτας, κατά την τοποθέτησή του στο περιφερειακό συμβούλιο της Πέμπτης 25ης Ιουλίου 2024
Την πλήρη εικόνα των δαπανών της ΠΔΕ, με τη μέθοδο των αναθέσεων, αποσαφήνισε στο Περιφερειακό Συμβούλιο που πραγματοποιήθηκε χθες Πέμπτη 25 Ιουλίου, ο Περιφερειάρχης,Νεκτάριος Φαρμάκης.