Κλειστό για 4 ώρες περίπου παρέμεινε το ένα ρεύμα κυκλοφορίας και συγκεκριμένα προς Ιτέα, του Περιφερειακού της Ναυπάκτου καθώς τα ξημερώματα σημειώθηκε εκτροπή ενός φορτηγού που μετέφερε υλικά ανακύκλωσης. Το μεγάλο όχημα είχε κατεύθυνση προς Αντίρριο όταν για άγνωστο μέχρι στιγμής λόγο, ο οδηγός του έχασε τον έλεγχο του φορτηγού με αποτέλεσμα αυτό να περάσει στο αντίθετο ρεύμα κυκλοφορίας και να ντελαπάρει, με αποτέλεσμα να γεμίσει το οδόστρωμα με το φορτίο του. Το ευτύχημα είναι ότι ο οδηγός βρήκε σώος από το φορτηγό και άμεσα ενημέρωσε την εταιρεία του και φυσικά και την τροχαία Ναυπάκτου. Στο σημείο άμεσα βρέθηκαν περιπολικά της τροχαίας, καθώς επίσης και πυροσβεστικό όχημα. Η εταιρεία έστησε ολόκληρη επιχείρηση για την απομάκρυσνη των υλικών τα οποία μεταφορτώθηκαν σε άλλα φορτηγά. Παράλληλα στο σημείο κλήθηκε και γερανός για να μπορέσει να ανασύρει το όχημα από το σημείο. Η τροχαία ρύθμιζε την κυκλοφορία που γινόταν εκ περιτροπής στο ένα ρεύμα κυκλοφορίας.
Την αναγκαιότητα για διαφάνεια και λογοδοσία της Περιφερειακής Αρχής τόνισε ο επικεφαλής της παράταξης «Μαζί Αλλάζουμε - Δυτική Ελλάδα», Κώστας Καρπέτας, κατά την τοποθέτησή του στο περιφερειακό συμβούλιο της Πέμπτης 25ης Ιουλίου 2024
Την πλήρη εικόνα των δαπανών της ΠΔΕ, με τη μέθοδο των αναθέσεων, αποσαφήνισε στο Περιφερειακό Συμβούλιο που πραγματοποιήθηκε χθες Πέμπτη 25 Ιουλίου, ο Περιφερειάρχης,Νεκτάριος Φαρμάκης.